Билетите за летови од Русија распродадени, цените достигнаа рекордно ниво

14

Билетите за летовите од Русија брзо се распродадоа откако претседателот Владимир Путин нареди итна мобилизација на 300.000 резервисти, пренесува британската агенција Ројтерс.

Податоците на „Google Trends“ покажуваат скок во пребарувањата за „Aviasales“, најпопуларната веб-страница во Русија за купување билети за летови.

Директните летови од Москва до Истанбул, Турција и Ереван, Ерменија, двете дестинации што им овозможуваат на Русите да влезат без визи, според „Aviasales“, биле распродадени, а некои летови за поврзување, вклучувајќи ги и оние од Москва до Тбилиси, исто така биле недостапни.

Најевтините летови од главниот град на Русија до Дубаи чинат повеќе од 300.000 рубли (5.000 евра).