Биткоинот се искачи над 22.000 долари, за пет дена порасна 17%

28

Биткоинот надмина 22.000 долари пред податоците за инфлацијата во САД и долгоочекуваната надградба на мрежата Ethereum. Тоа е петти последователен ден на раст на биткоинот, а во тој период неговата вредност скокна за 17%.
Најголемата криптовалута во светот достигна 22.341,50 долари во неделата навечер пред да падне благо, покажуваат податоците на CoinDesk. Биткоинот се тргуваше за 22.326 долари околу 14:00 часот  денеска.

Откако падна под 19.000 долари во средата на најниско ниво од јуни, биткоинот оттогаш порасна за околу 17%.

Ова, исто така, следи по победничката недела минатата недела за американските акции. Биткоинот е тесно поврзан со берзите, особено со Nasdaq, и често го следи растот на гореспоменатиот технолошки индекс.

Криптовалутите, кои се сметаат за ризични средства, добија удар од почетокот на оваа година. Скоро 2 трилиони долари се избришани од целиот крипто пазар од неговото рекордно високо ниво во ноември 2021 година. Биткоинот падна за повеќе од 50% оваа година.

Падот беше поттикнат и од прашања специфични за крипто, вклучувајќи го колапсот на клучните проекти и банкротите кои се проширија низ индустријата.