Братот на Илон Маск влезе во бизнис со светлечки дронови (Видео)

69

Еден од најголемите производители на чипови и процесори во светот, Intel, официјално ја потврди продажбата на својата подружница Drone Light Shows.

Тоа е компанија која произведува светлечки дронови и ги координира небесните спектакли. Уште поинтересно е кој е купувачот – братот на американскиот милијардер Илон Маск, сопственик на Tesla и SpaceX.

Замена за огномет

Кимбел Маск ја основаше компанијата Nova Sky Stories во 2021 година, која сега ја  поседува Drone Light Shows и 9.000 дронови опремени со диоди што емитуваат светлина (LED), пренесува Gizchina.

Тој се заинтересирал за уметничката индустрија на дронови, која е предодредена да го замени традиционалниот огномет, откако го видел небесниот спектакл на фестивалот Burning Man.

Решил да влезе во овој бизнис и да понуди ваков вид уметност низ целиот свет.

Светлечките беспилотни летала веќе забележаа забележителни појави на многу настани – од Олимпијадата, новогодишната ноќ, до концертите и Супер Боул.