Буџетскиот суфицит на Русија се топи бидејќи приходите од енергијата се намалуваат

46

Буџетскиот суфицит на Русија за 2022 година целосно исчезна откако остриот пад на извозот на енергија во август доведе до месечен дефицит од дури 360 милијарди рубљи (5,9 милијарди долари).
Русија забележа суфицит од речиси 500 милијарди рубљи во првите седум месеци од оваа година, но кумулативниот вкупен износ минатиот месец падна на само 137 милијарди рубљи. Ова укажува на голем дефицит во август, што економистите го припишуваат на остриот пад на приходите од нафта и гас.

Рускиот извоз во Европа се намали на околу една петтина од пратките пред инвазијата. Во почетокот на септември, тие рекоа дека ќе го запрат Северен тек 1, кој минува под Балтичкото Море до Германија.

Наглото влошување на државните финансии на Русија доаѓа откако нејзината армија беше погодена во североисточна Украина во најголемиот воен неуспех откако ја загуби битката за главниот град Киев во март.

Приходите од нафта и гас, кои сочинуваат речиси половина од тековните буџетски приходи, во периодот од јануари до август се намалени за 18 отсто на годишна основа.

ЕУ го забрани и увозот на руски јаглен. Забраната на ЕУ за увоз на руска сурова нафта треба да стапи на сила во декември.

Приходите без нафта и гас исто така драстично се намалија, за 37 отсто на годишно ниво во периодот од јануари до август, покажуваат податоците.

Русија првично се спротивстави на воведените санкции, кои вклучуваа замрзнување на половина од нејзините девизни резерви во западните банки.

Гаспром, кој има монопол на рускиот гас, претходно објави дека годишното производство паднало за 15 отсто во првите осум месеци. Извозот на руски гас е намален за повеќе од една третина.

Во јули руската економија падна за 4,3 отсто во споредба со истиот месец минатата година, пишува Фајненшл тајмс.