Crypto.com тужи жена за погрешно испраќање на 10 милиони долари

27

Една жена добила 10,5 милиони долари во случајна трансакција од популарната платформа за криптовалути Crypto.com – а потоа ги потрошила на луксузен дом, се вели во извештаите.

Две сестри во Мелбурн, Австралија, сега се гонат бидејќи наводно проневериле туѓи пари, објави во вторникот 7NEWS.

Претставник на Crypto.com потврди дека предметот во моментов е на суд.

Crypto.com, која е крипто-берза со седиште во Сингапур, по грешка ја испратила огромната сума кога Теваманогари Манивел побарала враќање од 100 долари уште во мај 2021 година, објави 7NEWS, повикувајќи се на судски документи.

Но, наместо да го известат Crypto.com за грешката, Манивел и нејзината сестра Тилагавати Гангадори наводно отишле на шопинг – при што Манивел купила дом со пет спални соби во вредност од 1,35 милиони долари како подарок.

Манивел, исто така, се тврди дека префрлила 10,1 милиони долари на заедничка сметка по грешката, соопшти телевизијата.

7NEWS додаде дека Crypto.com ја забележал грешката за време на ревизија во декември 2021 година. Вработен во Crypto.com по грешка го внел бројот на сметката во делот за плаќања и ги испратил парите.

Компанијата оттогаш презеде правна постапка и Врховниот суд на државата Викторија наредил домот да се продаде и парите да се вратат, се вели во извештајот.