Денеска посвежо и ветровито

20

soncevo-vetrovito-pixabay

Фото: Pixabay

Времето денеска ќе биде претежно облачно и посвежо со повремени локални врнежи од дожд. Кон крајот на денот врнежите ќе престануваат и облачноста ќе се намалува.

Ќе дува умерен, повремено и засилен северозападен ветер кој на моменти ќе достигнува брзина до 70км/час, особено долж Повардарието и во источните делови.

Температурите ќе се движат од 9 до 21 степен.

Во Скопје и околината слично време со температура до 17 степени.