Дизелот поевтин за четири, бензините од два до 2,50 денари

204

Дизелот од полноќ поевтинува за четири денари, додека цените на бензините се намалуваат од два до 2,50 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Еден литар Еуросупер БС – 95 поевтинува за 2,50 денари и неговата нова цена ќе биде 49,50 денари. За два денари поевтин ќе се продава Еуросупер БС – 98, па ќе чини 52 денари за литар. Дизелот Еуродизел (Д-Е V) ќе поевтини за четири денари за литар со што неговата нова цена ќе биде 42,50 денари.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалува за 3,50 денари/литар, во однос на малопродажната цена утврдена со Одлуката од 21.04.2020 година и со тоа малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), изнесува 30,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 2,178 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 21.04.2020 година и со тоа малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 16,945 ден/кг.

Фото: Pixabay