Доаѓа економски ураган полош од 2008 година – Што велат милијардерите

140

Бројни милијардери предвидуваат рецесија на американската економија пред крајот на следната година, додека централната банка на ФЕД почна да се бори против високата инфлација со нагло зголемување на клучните каматни стапки.

Форбс дава преглед на изјавите на најбогатите луѓе во светот за рецесијата и за тоа што не очекува:

Илон Маск: Најбогатиот човек на светот во интервју во вторникот рече дека рецесијата е „неизбежна во одреден момент“ и дека веројатноста тоа да се случи во догледна иднина е поголема отколку.

Бил Гејтс: Kо-основач на Мајкрософт сподели слично мислење во интервјуто со Фарид Закари минатиот месец, кога рече дека се согласува со оценката дека светот се движи кон економско забавување во „блиска иднина“ поради пандемијата и руска инвазија на Украина.

Џејми Дејмон: Извршниот директор на ЈП Морган предупреди на економски „ураган“ поттикнат од конфликтот во Украина и високата инфлација и рече дека неговата банка се подготвува за „лоши исходи“.

Карл Ајкан: Активист инвеститор, исто така, предупреди на рецесија „или уште полошо“ во интервју за CNBC уште во март, обвинувајќи ја високата инфлација и сомневајќи се дека ФЕД може да направи нешто значајно за да ги ублажи последиците.

Кен Грифин: Основачот и извршен директор на Цитадела во мај рече дека ако стапката на инфлација остане околу 8,5 проценти – како што е сега – ФЕД ќе мора „прилично да ги притисне сопирачките“ со туркање на економијата во рецесија.

Гери Фридман: Извршниот директор за малопродажба на мебел се потпира на филмот „The Big Short“ и рече дека американската економија се соочува со еден од најтешките периоди од Големата рецесија во 2008 година.

Покрај милијардерите, неколку големи финансиски институции и деловни лидери исто така предупредија на претстојна рецесија до крајот на оваа или следната година.