„Доларот всушност зајакна“: Како одлуката на Fitch Ratings влијаеше на еврото?

17

Во четвртокот доларот беше блиску до четиринеделен максимум, без оглед на намалувањето на кредитниот рејтинг на САД.

Податоците од средата покажаа дека приватните платни списоци пораснале повеќе од очекуваното во јули, притискајќи на доларот откако бројките укажуваат на континуирана отпорност на пазарот на труд, што веројатно ќе ги задржи високите каматни стапки во САД подолго време.

Така, индексот на доларот во претходната сесија беше највисок од 7 јули. Последен пат беше на 102,56, недалеку од највисокото ниво во средата од 102,78.

Еврото зајакна за 0,06 отсто на 1,0944 долари, враќајќи одредени загуби од претходната сесија.

Трговците велат дека одлуката на Fitch Ratings поттикнала купување на безбедни засолништа, поддржувајќи го доларот, пренесува Cnbc.

Овој потег, кој наиде на лути реакции од Белата куќа и остави некои инвеститори запрепастени, предизвика распродажба на Волстрит во претходната сесија.

Чувството за исклучување на ризик, исто така, влијаеше на австралиските и новозеландските долари чувствителни на ризик, кои беа намалени за повеќе од 1% во средата.

– Намалувањето на рејтингот на Fitch имаше повеќе влијание врз ризичните средства – рече Тина Тенг, пазарен аналитичар во CMC Markets.

– Доларот всушност зајакна во однос на повеќето други валути (и) имаше тргувања што го избегнаа ризикот во сите класи на средства – додава тој.

На друго место, стерлингот додаде 0,02% до 1,2714 долари пред одлуката на Банката на Англија за монетарната политика подоцна денес, каде што се очекува централната банка да ги зголеми каматните стапки на 15-годишно ниво од 5,25% од 5%.

Јенот незначително порасна на 143,31 за долар, иако ослабна во близина на најниското ниво во последниве повеќе од три недели од 143,545, што беше постигнато претходно оваа недела.