Доларот зајакна, нафтата поскапе

18

На азиските берзи во вторник пораснаа најважните индекси, при што индексот на берзата во Хонг Конг порасна за повеќе од два отсто, а како што бледнеат очекувањата дека ФЕД наскоро ќе почне да ги намалува каматните стапки, така се намалува и курсот на доларот , кој во однос на јенот е околу највисокото ниво во последните 34 години.

Индексот MSCI на азиските берзи околу 06:30 часот порасна за 0,65 отсто, додека јапонскиот Никеи за 0,03 отсто и при тргувањето уште еднаш ја надмина психолошки важната граница од 40.000 поени.

Новите податоци од САД го поддржуваат растот на доларот

Индексот на доларот, кој ги мери перформансите на американската валута во однос на кошницата од шесте најважни светски валути, утрово зајакна за 0,04 отсто на 105,05 поени и е блиску до највисокото ниво во последните четири и пол месеци од 105,07 поени.

Во исто време, јенот продолжи да се лизга во однос на доларот и е блиску до најниското ниво во последните 34 години од 151,975 јени за долар, што го допре минатата недела, што предизвика нови предупредувања од јапонските власти за можна интервенција. Тие предупредувања го забавија темпото на пад на јенот во однос на доларот. Утрово доларот изнесува 151,715 јени.

Инвеститорите беа охрабрени да купуваат долари и да продаваат јени со посилни од очекуваните податоци за американското индустриско производство, што укажува на силата на американската економија, така што очекувањата на пазарот дека ФЕД наскоро би можел да започне со намалување на каматните стапки се намалени, особено поради инфлацијата олеснува.

Јапонскиот министер за финансии Шуничи Сузуки во вторникот повторно ги предупреди трговците со валути да не го обезвреднуваат јенот повторно, бидејќи официјален Токио се обидува да спречи дестабилизирачки пад на јапонската валута. Последен пат јапонските власти интервенираа на девизниот пазар беше во септември 2022 година, а потоа повторно во октомври истата година, кога јенот се лизна кон 152 јени за долар, ниво последен пат забележано во 1990-тите.

„Постојаната низа силни американски показатели се повеќе го комплицира животот на јапонските функционери кои се обидуваат да ја поддржат јапонската валута. Девизната интервенција е малку веројатна додека доларот не падне под 152 јени“, смета Тони Скамор, пазарен аналитичар во ИГ.

Од друга страна, за нови насоки, инвеститорите чекаат нови европски макроекономски податоци, пред сè за производната активност во март, за да проценат кога Европската централна банка ќе почне да ги намалува каматните стапки. Се поголем број претставници на ЕЦБ го поддржуваат нивното намалување, а првиот таков потег се очекува на состанокот во јуни. Имено, сите 77 економисти во истражувањето на Ројтерс очекуваат на состанокот на 11 април каматната стапка на депозитите да остане на 4 отсто, додека 68 од нив првото намалување на таа стапка го очекуваат на состанокот во јуни.

Курсот на еврото утрово падна за 0,11 отсто во однос на доларот, на 1,0731 долар.

На пазарите на нафта утрово благо поскапеа – барелот брент во Лондон поскапе за 0,34 отсто, на 87,82 долари, а WTI на американскиот пазар за 0,3 отсто, на 83,96 долари.