Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

18

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути се зголеми, достигнувајќи највисоко ниво од почетокот на јуни.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,20 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 103,40 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута скокна од вчерашните 144,65 на 146,15 јени.

Американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0785 долари, додека вчера во ова време беше 1,0865 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, пораснаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,36 отсто, на 83,65 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,39 отсто, на 79,35 долари.