„Емирати“ ќе продолжат да летаат за Русија

12

Шефот на „Емирати“ рече дека авиокомпанијата ќе продолжи да лета за Русија, освен ако не се нареди да запре од нејзиниот сопственик – владата во Дубаи.

„Ако ни кажат да престанеме, ќе престанеме, но во спротивно ќе продолжиме“, изјави Тим Кларк за Би-Би-Си.

Повеќето водечки меѓународни авиокомпании се повлекоа од Русија поради големите санкции наметнати од западните земји од почетокот на војната во Украина.

Сепак, „Емирати“ е еден од ретките авиопревозници кои сè уште имаат летови до Москва и Санкт Петербург.

Запрашан дали авиокомпанијата ќе ја преиспита својата позиција, претседателот на „Емирати“, Кларк рече дека „одлуката не е негова“, туку на владата на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ).

Покрај патници, авиокомпанијата превезува и товар, вклучувајќи хуманитарна помош, храна и медицински материјали, кои не се на списокот со санкции.

Кларк истакнува дека е важно да се разбере дека руското население можеби не е дел од војната во Украина, како и дека претставниците на дипломатските јадра на другите земји кои имаат амбасади во Москва мора да можат да влезат и да ја напуштат земјата.

„Ние им служиме на луѓето кои се на периферијата на главното прашање овде, и веројатно тоа е начинот на кој владата на ОАЕ гледа на работите“.

ОАЕ и Саудиска Арабија ги отфрлија повиците на западните влади да воведат санкции кон Русија.

Абу Даби не ги прекина економските врски со Москва. Таа е една од трите земји, заедно со Кина и Индија, кои беа воздржани на гласањето во Советот за безбедност на ОН во февруари, кое ја осуди руската инвазија на Украина.

Од почетокот на војната, кон Москва беа наметнати голем број невидени санкции, вклучително и забрана за руски авиони да го користат воздушниот простор и аеродромите во САД, Европската унија, Велика Британија и Канада.

Меѓународните летови на руските авиокомпании се строго ограничени со санкции. Националниот авиопревозник „Аерофлот“ привремено ги прекина сите свои меѓународни летови освен оние кон главниот град на Белорусија.

Кларк верува дека војната во Украина би можела да има долгорочни последици за глобалната воздухопловна индустрија, особено ако Западот ја исклучи Русија од светската економија.

Според него, „Емирати“ е во сериозна побарувачка и покрај високите цени на нафтата. Авиокомпанијата префрли дел од трошоците на патниците со додавање данок на гориво на билетите, но тоа не влијае на резервациите.

Тој додаде дека воздухопловната индустрија е навикната да се справува со високите цени на нафтата, но верува дека буџетските авиокомпании ќе имаат потешкотии да ја поминат оваа фаза без да преземат финансиски удар.