ЕУ исплати уште 1,5 милијарди евра помош за Украина

65

Европската унија исплати уште една транша од 1,5 милијарди евра од макрофинансиската помош на Украина, соопшти денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Ја поддржуваме Украина во нејзините напори за поправка, обновување и одржување на функционирањето на државата. Денес и плативме на Украина нови 1,5 милијарди евра“, објави Фон дер Лајен на платформата Х (Твитер).

Таа вети дополнителна помош за ЕУ ​​оваа година и пошироко.