ЕУ не може да смета на помошта на ОПЕК за откажување од руската нафта

37

Напорите на Европа да ја прекине зависноста од руската енергија не добија никаква поддршка од картелот ОПЕК, пишува „Блумберг“.

Европската унија планира да ја забрани руската сурова нафта во следните шест месеци во знак на протест против инвазијата на Украина на претседателот Владимир Путин. Сепак, делегатите од Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините партнери веројатно нема да го надоместат недостатокот на залихи кога ќе се состанат во четврток.

Наместо тоа, таканаречената алијанса ОПЕК +, предводена од Саудиска Арабија, најверојатно ќе ги ратификува плановите за скромно зголемување на производството за 430.000 барели дневно во јуни, изјавија официјални лица. Можеби е тешко да се донесе друга одлука, имајќи предвид дека Русија е водечка членка на коалицијата.

Ако ништо друго, чувството на претпазливост на групата за отворање на чешмите само се засили. Состанокот на техничкиот комитет во средата ги продлабочи проценките за вишокот со кој се соочуваат светските пазари на нафта оваа година, достигнувајќи 1,9 милиони барели дневно, од 1,3 милиони.

„По „локдаунот“ во Кина, стана јасно дека пандемијата очигледно не поминала“, изјави генералниот секретар на ОПЕК Мохамад Баркиндо на претставниците на состанокот.

Дури и ако другите членки сакаат да го надоместат изгубениот руски волумен, тие веројатно ќе се соочат со тешкотии: ОПЕК практично не успеа да спроведе ниту едно од планираните зголемувања на производството минатиот месец, покажа анкетата на „Блумберг“ во вторникот.