ЕУ воведува четврти пакет санкции против Русија

56

Четвртиот пакет санкции против Русија поради нејзината „немилосрдна“ инвазија на Украина, ќе биде воведен денеска од Европската унија, изјави шефицата на Европската комисија.

„Блокот „ќе го активира четвртиот пакет мерки за понатамошна изолација на Русија и трошење на ресурсите што ги користи за финансирање на оваа варварска војна“, рече претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

„Прво, ќе ѝ го ускратиме на Русија статусот на најпривилегирана нација на нашите пазари. Ова ќе ги отповика важните придобивки што Русија ги ужива како членка на СТО. Руските компании повеќе нема да добиваат привилегиран третман во нашите економии“, рече фон дер Лајен.

ЕУ „исто така ќе работи на суспендирање на правата за членство на Русија во водечките мултилатерални финансиски институции, вклучително и Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка. Ќе се погрижиме Русија да не може да добие финансии, заеми или какви било други придобивки од овие институции“.

Блокот, исто така, ќе се погрижи „руската држава и нејзините елити да не можат да користат крипто средства за да ги заобиколат санкциите“ и ќе го забрани извозот во Русија на луксузни стоки од ЕУ и увозот на стоки од железо и челик, рече таа.

„Министрите за финансии, правда и внатрешни работи на Г7 ќе се состанат следната недела за да ја „координираат работната група што ја формиравме насочена кон пријателите на Путин“, додаде таа.

Претходно, земјите од Г7 објавија дека ќе преземат акција за да и се ускрати на Русија статусот.

„Покрај најавените планови, ќе направиме дополнителни напори да го намалиме нашето потпирање на руската енергија, истовремено обезбедувајќи тоа да го правиме на уреден начин и на начини кои обезбедуваат време за светот да обезбеди алтернативни и одржливи снабдувања. Покрај тоа, приватните компании ја напуштаат Русија со невидена брзина и солидарност. Ние стоиме со нашите компании кои бараат уредно повлекување од рускиот пазар“, се вели во соопштението на земјите од Г7.