Европа почна да ги троши резервите на гас планирани за зимата

35

Намалувањето на испораките на природен гас од Русија ја принуди Европа да ги користи резервите подготвени за претстојната зимска сезона, пишува Блумберг.

Како што се наведува, падот на испораките ги погодил Франција, Италија, Австрија и Германија поради одлуката на Газпром да ја прекине работата на гасните турбини на Сименс поради проблеми со нивната поправка.

Агенцијата посочува дека залихите во европските подземни складишта за гас паднале за прв пат од средината на април.

Според последните податоци, се додава во текстот, резервите се намалени за еден процентен поен, иако гасот најчесто се вбризгува само во летниот период, а добиените количини се чуваат до шпицот на зимската сезона, пренесува РИА Новости.

Според песимистичката прогноза на Wood Mackenzie Ltd, во случај на целосно исклучување на Северен тек, Европа нема да може да акумулира резерви на гас на нивото што го постави ЕУ до почетокот на грејната сезона, во тој случај горивото ќе исчезне до јануари.

Газпром на почетокот на неделата објави дека поради ограничувањата на компресорската станица Портоваја ќе може да испорачува гас преку Северен тек во количина до 100 милиони кубни метри дневно, наспроти планираните 167 милиони.

Поради доцнењето на ремонтот на блокот на германската компанија Сименс, на станицата можат да се користат само три гасни компресори, а според Блумберг, клучната опрема за работа на гасоводот не може да се врати по одржувањето од Канада. поради антируските санкции.