Fiat премиерно го покажа новиот минијатурен ЕВ Topolino

54

Иако може да се нарача само во една боја, малиот Fiat Topolino доаѓа со опционални врати, налепници и туш за топлите летни денови

Fiat ќе се обиде да направи сериозен исчекор во урбаната мобилност со новиот, минијатурен Topolino ЕВ кој се нуди како алтернатива на скутер за возачи на возраст од 14 години (во зависност од пазарот). Со симпатичен дизајн, одлични додатоци и опционални врати, микроавтомобилот е направен со обид да ги воодушеви помладите купувачи.

Новото возило е базирано на истата платформа како и Citroën Ami и затоа се смета за четирицикл. Тоа значи дека е дизајниран како алтернатива на скутер за возачи кои само треба да се движат низ градот, а не како целосно развиен автомобил.

Со само две седишта, две (опционални) врати и целосна должина од 2,53 метри, Topolino не е електрично возило дизајниран за „дивеење“ по улиците. Неговата максимална брзина е ограничена на само 45 км/ч, но неговата привлечност лежи на друго место.

Поради својата големина, малото возило не може да собере голема батерија и доаѓа со капацитет од само 5,4 kWh. Тоа е добро за опсег на движење од 75 км и време на полнење од четири часа. Fiat тврди дека ова е доволно за да ве однесе во центарот на градот или до вашата локална плажа.

Тоа е главниот фокус за Topolino, чие име беше инспирирано од прекарот даден на оригиналниот Fiat 500 и чиј дизајн е должен на 500 Jolly. Возачите кои живеат во потопли подрачја можат да се одлучат за моделот што доаѓа со плетени јажиња наместо врати, покрај стандардниот покрив од ткаенина што може да се собере што го прави совршено летно патување.

Ограничени опции

Иако опциите ќе бидат ограничени (Topolino се нуди исклучиво во бојата Verde Vita), тие ќе бидат изненадувачки. За да одговара на летните вибрации на моделот без врата, соодветно наречен Topolino Dolcevita, Fiat на купувачите ќе им продава и опционален туш за да им помогне да ја измијат солената морска вода по денот поминат на плажа.

Дополнително, дилерите ќе им понудат на клиентите соодветна торба за складирање на нивните работи што може да се закачат на стандардната задна решетка. Ќе бидат достапни и USB вентилатор, Bluetooth звучник, шише со термална вода и две навлаки за седишта кои може да се користат како крпи после туширањето.

Иако боите се ограничени на една, купувачите на автомобилот без врата може да добијат и пакет налепници што додаваат бели ленти на нивното возило. Во меѓувреме, оние кои ќе се одлучат за врати можат да додадат облоги од вештачко дрво со нивните налепници. Затворената верзија, исто така, доаѓа со штитник за сонце за разладување на возачите.

Се очекува моделот да почне да се испорачува во Италија до крајот на 2023 година, но цените се уште не се откриени. Сепак, Fiat вели дека цената ќе одговара на месечните трошоци за јавниот превоз.

Преземено од Avtoplus.mk