Ford го одложува лансирањето на Explorer EV во Европа

57

Ford вели дека новите европски правила кои бараат почиста технологија за батерии го натерале да го одложи лансирањето на Explorer EV до следното лето

Кога Ford првпат го претстави Explorer EV во Европа, најави дека испораките ќе започнат на есен оваа година. Сега тој датум се одложува за повеќе од шест месеци до следното лето, поради европските технички стандарди за батерии.

Новите прописи построго го регулираат производството на големи батерии, со цел да се осигура дека тие се изработуваат одговорно. Батериите создадени за автомобили ќе мора полесно да се рециклираат, а нивното производство ќе биде подетално проверено од еколошките набљудувачи.

Ford рече дека ги поддржува новите стандарди. „Тие се во согласност со нашата внатрешна филозофија за испорака на висококвалитетни и безбедни возила на нашите клиенти ширум светот“, се вели во соопштението, за Autonews. Сепак, тоа значи и дека испораките на новиот Explorer ќе мора да бидат одложени.

Приспособување на временската рамка за производство

Иако овој потег се оправдува со регулативите кои се приближуваат, тоа е нешто невообичаено, бидејќи автомобилската индустрија одамна знае дека стандардите ќе стапат на сила. Некои веруваат дека официјалната причина за одложувањето можеби не ја открива целата приказна. Наместо тоа, гласините сугерираат дека производителот на автомобили може да ја приспособи својата временска рамка за производство поради неусогласеноста помеѓу неговите планови за ЕВ во Европа и САД.

Ford вети дека целата нејзина европска постава ќе биде електрична до 2030 година, меѓутоа, регулативите не го бараат тоа до тогаш. Со цел да ја постигне својата временска рамка, производителот на автомобили се сврте кон MEB платформата на VW за производство на електричните модели како Explorer и вториот, поелегантен SUV што треба да биде претставен наскоро.

Во меѓувреме, Ford дизајнира сопствена платформа за електрични возила, а првите возила засновани на оваа платформа би требало да пристигнат во САД во 2025 година. Потоа ќе следи производство во Шпанија за европскиот пазар. Сепак, неусогласеноста во производствените распореди на секој оддел може да бара од Ford да го прилагоди распоредот за производство со цел да се осигура дека може да ги одржува плановите за производите редовни и да ја задржи возбудата за своите нови модели меѓу клиентите.

Преземено од Avtoplus.mk