Foxconn ги надмина очекувањата со својот нов извештај

26

Hon Hai Precision Industry, исто така познат како Foxconn, објави профит кој ги надмина прогнозите откако побарувачката за нејзините производи во облак и помогна да ги компензира проблемите со синџирот на снабдување и послабата побарувачка за паметни телефони, објави Bloomberg.

Под-добавувачот на Apple, кој го прави најголемиот дел од iPhone-ите, објави нето добивка од 33,3 милијарди нови тајвански долари (1,1 милијарди американски долари) за кварталот до крајот на јуни. Просечната прогноза на аналитичарите беше за 30,8 милијарди нови тајвански долари. Приходите достигнаа 1,5 трилиони нови тајвански долари, објави Hon Hai.

Компанијата се бори со недостиг на компоненти, слабеење на економијата и логистички предизвици поврзани со Ковид-19 во Кина. Како одговор, компанијата, која ги произведува и десктоп компјутерите на Dell, како и конзолите на Sony PlayStation, го користи својот обем за да преговара со клиентите и добавувачите.

Apple забележа силни квартални резултати, делумно благодарение на iPhone, и покрај ефектот на пандемијата. И покрај тоа што ги уверуваше инвеститорите загрижени од забавувањето дека ќе помине, остануваат загрижувачки сигнали – одделот за Mac, iPad и „wearable“ уреди објави пад на приходите од продажба од претходната година.

Со оглед на потенцијалниот пад на апетитот на потрошувачите за гаџети, тајванската компанија бара да ги зголеми приходите од клиентите на претпријатијата. Во јули забележа солиден приход од својот облак и мрежни производи.

Покрај тоа, Hon Hai се обидува да се прошири и на пазарот за електрични возила. Таа има за цел да достигне 5% удел на пазарот до 2025 година, поддржана од стекнувањето на фабриката на Lordstown Motors во Охајо.