Foxconn претстави концепти на 3 електрични возила

16

Foxconn, кинеската компанија најпозната по монтажа на iPhone за Apple, развива и составува голем број други уреди за многу глобални производители.

На нивниот „Hon Hai Tech Day“ оваа недела, тие за прв пат покажаа дека се способни да развиваат и произведуваат автомобили и автобуси.

Тие презентираа прототипови на сопствени, целосно саморазвиени возила под брендот Foxtron.

Model E

Првиот од нив е Model E, семеен и деловен седан дизајниран од култното италијанско студио Pininfarina. Овој автомобил може да послужи и како мобилна канцеларија, а неговите паметни технологии вклучуваат следење на животната средина, автоматско отворање на вратите поврзано со препознавање на лице и „паметни прозорци“. Во однос на погонот, Model E е опремен со електрични мотори со моќност од 750 КС кои од нула до 100 км / ч забрзуваат за 2,8 секунди. Наводно, неговиот дострел со едно полнење на батеријата е дури 750 километри.

Model C

Компактниот Foxtron Model C е основен модел од овој производител и е мал градски теренец оптимизиран за удобно и ефикасно возење. Иако е долг само 4,64 метри, може да прими до 7 лица, а коефициентот на отпорност на воздух е само 0,27. Забрзувањето од 0-100 км / ч треба да биде околу 3,8 секунди и опсег од 700 километри.

Model T

И, конечно, нешто сосема поинакво. Foxtron Model T е градски електричен автобус со дострел од околу 400 километри. Неговата максимална брзина е 120 км / ч, и преку дури илјада часа тестирање и 200.000 километри во тест -патеки, тој веќе ја докажа својата цврстина и издржливост во услови на постојано запирање и движење.

Наводно, Foxconn не планира да ги пушти овие возила (освен автобусот) под свое име, туку ги искористи концептите и прототипите за да ги демонстрира своите развојни и производствени способности.

Покрај тоа, малку е веројатно дека покрај Ford, тие би можеле да лансираат возила именувани како Model Е и Model Т на пазарот. Но, кинеската корпорација планира да се позиционира како значаен играч во развојот и производството на електрични автомобили за други компании, можеби дури и во иднина за… Apple.