Г20 се согласи да ја прими Африканската Унија за постојана членка

30

Групата Г20 се согласи да ја прими Африканската унија за постојана членка, објави Блумберг њуз, повикувајќи се на извори запознаени со тоа прашање.

Тој потег ќе и даде на Африканската унија, континентално тело од 55 земји-членки, ист статус како и Европската Унија, во споредба со нејзиниот сегашен статус на „поканета меѓународна организација“.

Индискиот премиер Нарендра Моди во јуни во писмо до лидерите на Г20 предложи Африканската унија да добие полноправно и постојано членство во блокот на претстојниот самит во индиската престолнина.

Групата Г20 во моментов се состои од 19 земји и Европската Унија.

Оваа година, Г-20 покани девет земји кои не се членки, вклучувајќи ги Бангладеш, Сингапур, Шпанија и Нигерија, како и меѓународни организации – Обединетите нации, Светската здравствена организација, Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд – на самитот за време на викендот во Њу Делхи.

Се очекува лидерите на Г-20 да ја објават одлуката на Самитот, според Блумберг. Земјите како Германија, Бразил и Канада изразија поддршка за членството на Африканската унија во Г20.

Групата Г20 е меѓувладин форум на најразвиените и најразвиените економии.

Членките претставуваат околу 85 отсто од глобалниот БДП, повеќе од 75 отсто од глобалната трговија и околу две третини од светското население.

Фото: Facebook