Гејтс ги критикува крипто и NFT: „Тоа се заснова на теоријата на поголема будала“

19

Милијардерот и претприемач Бил Гејтс остро ги критикуваше криптовалутите и NFT, бидејќи, како што наведе, верува дека тие се засноваат на „теоријата за голема будала“.

Тој го издвои Bored Ape Yacht Club, колекција на дигитални мајмуни за кои поединци плаќаат стотици илјади или милиони долари.

Финансиските експерти веќе подолго време предупредуваат за опасностите и нестабилноста на крипто светот и советуваат никогаш да не вложувате пари кои не сте подготвени да ги изгубите. Ситуацијата на која бевме сведоци во последните денови и месеци најдобро покажува зошто треба да бидеме многу внимателни кога инвестираме во биткоин, етер и други валути.

Кој купил еден биткоин минатата година платил речиси 70.000 долари, а неговата вредност сега е нешто повеќе од 20.000 долари. Тоа е минус од речиси 50.000 долари, а големи минуси имаат и другите криптовалути – на пр. етер, кој чинеше речиси 5.000 долари, сега  чини едвај нешто повеќе од илјада долари.

Слична е ситуацијата и на пазарот NFT. Бил Гејтс, исто така, зборуваше за криптовалути и NFT на неодамнешната конференција за климатските промени.

Интересно е што целата теорија за крипто и NFT ја сведе на т.н „теоријата на поголема будала“, односно дека секогаш постои некој (поголем будала) кој е подготвен да плати повеќе за дигитален имот кој всушност нема вистинска вредност. Тој особено го истакна примерот на „скапите дигитални мајмуни“, осврнувајќи се на NFT колекцијата на Bored Ape Yacht Club.

Гејтс посочува дека е навикнат на друг вид имот и го наведе примерот со фармите и производството на нив, односно компаниите кои произведуваат „вистински“ производи бидејќи точно знаете што добивате за вашите пари, вели тој.

Фото:Facebook