Германија го презема Газпром Германија за да обезбеди гас

48

Германската филијала на рускиот енергетски гигант Газпром ќе биде ставена под јурисдикција на германската Федерална агенција за мрежи, изјави во понеделник министерот за економија на земјата Роберт Хабек, јавува Anadolu Agency (AA).
Одлуката на Германија дојде три дена откако Газпром објави дека се повлекува од сопственичката структура на германската филијала по одлуката на Москва дека купувачите од „непријателските“ земји во иднина мора да плаќаат гас во рубљи, преку банка посредник во Русија.

Опишувајќи го потегот како „апсолутно неопходен“, Роберт Хабек рече дека Газпром Германија управува со критичната инфраструктура на Германија и затоа е „исклучително важен за снабдувањето со гас“.

„Владата го прави она што е потребно за да обезбеди снабдување во Германија“, им рече Хабек на новинарите.

Тој изрази загриженост поради „нејасната правна ситуација“ на компанијата по одлуката на Русија да го затвори својот бизнис.

Клаус Мулер, раководител на германската Федерална мрежна агенција, рече дека агенцијата ќе обезбеди правилно управување, преземајќи ги сите неопходни чекори за да продолжи да го обезбедува снабдувањето со гас.

Газпром Германија игра клучна улога во снабдувањето на Германија со гас преку нејзината подружница Вингас. Газпром е вклучен во трговијата со гас во Германија, додека неговата подружница Астор управува со најголемите складишта за природен гас во Германија во северниот град Реден во покраината Долна Саксонија.