Германија размислува за национализација на „Газпром“ и „Роснефт“ во земјата

144

Германија ја разгледува можноста за национализирање на поделбите на „Газпром“ и „Роснефт“ во земјата поради загриженоста за безбедноста на снабдувањето со енергија, пишува Ројтерс, цитиран од деловниот весник Handelsblatt.

Дискусиите меѓу високи претставници на министерството и канцеларот Олаф Шолц имаат за цел да се спречат големи прекини во снабдувањето со енергија доколку една од компаниите која е системски важна за Германија почне да доживува тешкотии, пишува весникот.

Двете компании се незаменливи на германскиот енергетски пазар, при што „Газпром Германија“ има големи складишта за гас, а „Роснефт“ е клучен играч на пазарите на бензин, дизел и керозин.

Во исто време, компаниите ризикуваат да паднат во „технички банкрот“ откако банките и деловните партнери се оградија од компаниите во руска сопственост откако беа воведени санкциите на Западот против Русија.

Засега претставниците на двете компании и германското Министерство за економија не одговориле на барањата за коментар на оваа тема.