Индиец стана вториот најбогат човек на светот – го престигна Безос

61

Индискиот милијардер Гаутам Адани, кој забрзано се искачува по скалата на најбогатите луѓе во светот, го престигна Џеф Безос, кој досега беше втор најбогат човек во светот.

Адани ја започна годината како 14-ти на листата, а сега има богатство од 146,9 милијарди долари, од кои повеќе има само Илон Маск, кој е „тежок“ со 260 милијарди долари, пишува Телеграф.

Адани првпат го престигна Индиецот Мукеш Амбани како најбогат човек во Азија во февруари, во април ги надмина Бил Гејтс и Французинот Бернар Арно во изминатите два месеци. Ова е првпат некој од Азија да се најде вака високо во највисоките ешалони на индексот на богатство, во кој доминираат американски технолошки претприемачи.

Адани (60) го напуштил колеџот за да си ја проба среќата во индустријата за дијаманти во Мумбаи во раните 1980-ти, пред да се сврти кон јаглен и пристаништата. Неговиот конгломерат оттогаш се прошири на сè, од аеродроми до центри за податоци, цемент, медиуми и зелена енергија, фокусирајќи се на области кои премиерот Нарендра Моди ги смета за клучни за постигнување на долгорочните економски цели на Индија.

Најголемите пристанишни и аеродромски оператори во приватниот сектор во земјата, градскиот дистрибутер на гас и рудниците за јаглен се дел од империјата Адани, која исто така има за цел да стане најголемиот светски производител на обновлива енергија. Минатата година вети дека ќе инвестира 70 милијарди долари во зелена енергија, потег кој некои го критикуваа како зелено перење со оглед на тоа што голем дел од приходите на групата сè уште доаѓаат од фосилни горива.

Напредокот во обновливите извори на енергија и инфраструктурата му донесе на Адани инвестиции од фирми како што се Warburg Pincus и TotalEnergies SE, помагајќи да се зголемат акциите на неговите компании и неговото лично богатство. Тој додаде околу 70 милијарди долари на своето богатство оваа година – повеќе од кој било друг – додека многумина забележаа загуби.