Индонезија сака свои електрични автомобили, побара помош од кинески Geely

12

Индонезија побара од кинескиот производител на автомобили Geely да помогне во развојот на производството на електрични автомобили, изјави министерот за природни ресурси и инвестиции Лухут Панџаитан.
На Geely му беше понудено да произведува автомобили во Индонезија, но индонезиски бренд, и да спроведе истражување и се согласи, рече министерот.

Понудата вклучува и набавка на индонезиски никел за производство на батерии за електрични возила, но истражувањето мора да го спроведе Индонезија, додаде Панџаитан.

Geely не одговори веднаш на барањето на Ројтерс за коментар на изјавата.

Индонезија се обидува да привлече инвестиции од производителите на електрични возила нудејќи им пристап до богатите резерви на никел, клучна суровина за батериите. Резултатите засега се измешани, пишува Ројтерс.

Виетнамскиот производител на електрични автомобили VinFast во понеделникот објави дека планира долгорочно да инвестира околу 1,2 милијарди долари во Индонезија, вклучително и фабрика која треба да започне со производство во 2026 година.

Во август, кинеската Hozon New Energy Automobile и јапонската Mitsubishi Motors најавија инвестиции во производството на електрични возила во најголемата економија во Југоисточна Азија.

Напорите на Индонезијците да ги привлечат американската Tesla и кинеската групација BYD, двата најголеми светски производители на електрични возила, сè уште не вродиле со плод, забележува Reuters.