Катар очекува раст на БДП од 4,9 отсто поради високите цени на нафтата

15

Емирот на Катар, шеикот Тамим бин Хамадал-Тани денеска изјави дека се очекува економијата на неговата земја да порасне за 4,9 отсто оваа година.

Хамадал-Тани објасни на катарскиот економски форум организиран од агенцијата „Блумберг“ дека оваа проекција се заснова на високите цени на нафтата, пренесе „Ројтерс“.