Македонија

Владата денеска ја замрзна цената на јајцата и оризот и го ограничи извозот на јајцата. Највисоките цени на оризот и јајцата ќе останат на нивото од 15-ти овој месец и ќе важат до 30-ти следниот месец. Со владината одлука најмалку 70 проценти од домашното производство на јајца треба да...
Вкупните депозити на годишна основа во февруари бележат раст од 5,9 проценти, а вкупните кредити се повисоки за 7,7 проценти. Податоците на Народната банка покажуваат дека порастот на вкупните депозити се должи на зголемувањето на депозитите на двата сектора, коешто е поизразено кај домаќинствата, додека зголеменото кредитирање е исто присутно...
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јануари 2023 година, во однос на јануари 2022 година, изнесува 113.2. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Транспорт и складирање (23.4 %), Градежништво...
Тековната 2023 година ќе ја преполовиме инфлацијата, додека 2024-та, ќе биде година на економско закрепнување со позитивен економски тренд, изјави  заменикот на претсетседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во интервју за емисијата „Што мисли народот", која...
Директорот на ТИРЗ Јован Деспотовски оствари средба со Сојузниот министер за европски прашања, меѓународни работи и медиуми на покраината Северна Рајна-Вестфалија, Натанаел Лимински кој ја предводеше економската делегација од најголемата германска покраина во посета на земјава. Деспотовски на германските бизнисмени им ги презентираше можностите и предностите за инвестиции во земјава...
АД ЕСМ на 20.03.2023 година произведe 14.716 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти. Во Термоелектраните произведени се 9.593 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 5.123...
Со Законот за изменување и дополнување на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица, на граѓаните кои скенираат фискални сметки наместо 1.800 денари, може да им се врати се врати максимален износ од 2.100 денари за едно тримесечје. Првите зголемени суми, корисниците на апликацијата МојДДВ ќе ги...
Министерот за економија Крешник Бектеши очекува годинава да ја завршиме со максимум 7,1 отсто инфлација. Тој денеска на прес-конференција во Владата рече дека веќе бележиме надолен тренд кој се очекува да продолжи и во наредните месеци. -Последните три месеци се намалува инфлацијата. Убеден сум дека ќе ја намалиме на 7,1...
Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се намалуваат за 0,50 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 17.03.2023 година и со...
Mинистерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека утре ќе се замрзнат цените на оризот и јајцата. Како што рече денеска на прес-конференција во Владата, кај шеќерот и брашното нема да се интервенира со замрзнување зашто веќе има наламување на цените на овие производи и тој тренд се очекува да продолжи. Бектеши...
Финансиските регулатори во соработка со асоцијациите и институциите од приватниот и граѓанскиот сектор коишто се активни во доменот на финансиската едукација, единаесетта година по ред ја одбележуваат Глобалната недела на парите што оваа година ќе се одржи од 20 до 26 март 2023 година. Годинешнава тема „Планирајте си ги парите, засадете...
АД ЕСМ на 19.03.2023 година произведe 16.811 MWh електрична енергија, која е намената задомаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите зa дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти. Во Термоелектраните произведени се 10.579 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.232 MWh.
Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според најновиот Светскиот извештај за среќа. Извештајот, кој се занимаваше и со ефектите од кризата предизвикана од коронавирусот врз благосостојбата на луѓето, секоја година го составуваат научници во САД врз основа на анкети на Институтот Галуп. Според извештајот, по...
„Добар сигнал е што растот на инфлацијата забавува. Во февруари годишното зголемување на цените е за околу три процентни поени помало од најсилниот раст што беше измерен во октомври и ова темпо на прилагодување е слично на еврозоната. Динамиката со која се движи инфлацијата е слична и со очекуваната во последниот циклус проекции...
АД ЕСМ на 16.03.2023 година произведe 17.448 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти. Во Термоелектраните произведени се 10.269 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 7.179...
Започнатите проекти од ТАВ-програмата имаат 70-отстотна реализација која се одвива успешно и според предвидената динамика, оцени денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. -До денеска се завршени 56 проекти во 56 општини низ државата, а тековно се работи на 25 проекти, изјави Битиќи по состанокот со директорот на ТАВ Македонија,...
Емисиите од работата на Цементарница УСЈЕ постојано се под граничните вредности определени со Закон Од 2007 година, емисиите на Цементарница УСЈЕ  се мониторираат 24 часа, 365 дена во годината од страна на независен, автоматски систем за мониторинг (вкупна прашина, SO2 и NOx), кои се контролирани од страна на надлежните органи. Компанијата...
„Sport Life“ обложувалници, секоја година го наградуваат успехот и професионалното работење на своите вработени, па така и сега за најуспешните 60 вработени во 2022 година, беа доделени ваучери во износ од 12.000 денари коишто можат да ги искористат за одмор, патување или посета на спа-центри, за шопинг во многу...
Народната банка наредната недела, на 23 и 24 март ќе биде домаќин на годишниот форум на Виенската Иницијатива, еден од најголемите настани во регионот од областа на финансиите, што ќе се одржи во Скопје. Настанот прв пат се организира во Република Северна Македонија, и прв пат во земја која е...
Министерството за труд и социјална политика известува дека во однос на Објавата за висината на минималната плата за 2023 година („Службен весник на Република Северна Македонија" бр.58/23), која беше објавена на 16.03.2023 година согласно Законот за минимална плата во Република Северна Македонија,  работодавачите се должни утврдениот бруто-износ за 2023...
Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 16.03.2023 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 83,50 ден/лит. Малопродажната цена на Екстра лесното...
Компанијата МЕМО, која е ќерка фирма на АД МЕПСО, во изминатите 4 дена извршила пробно тестирање на првата берза за тргување со електрична енергија. Од МЕМО велат дека се постигнати одлични резултати за време на тест периодот на пазарот на електрична енергија ден-однапред кој е предвидено официјално да почне со...
Влезени сме во силен инвестициски циклус во изградба и модернизација на патната и железничката инфраструктура, гасоводната мрежа и други крупни капитални проекти се со цел да обезбедиме квалитетна и модерна инфраструктура во нашата држава, истакна министерот, Благој Бочварски при увид во изградба на железничката пруга кон Бугарија. Министерот заедно со...
Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ), заедно со Асоцијацијата на приредувачи на игри на среќа (АПИС), во придружба на дел од вработените во индустријата на игри на среќа, денес пред Собранието на РСМ каде на дневен ред на собраниска седница беше ставен предлог Законот за игри на среќа, испрати јасна...