понеделник, 30 јануари, 2023
Извозниот успех на бројни германски претпријатија е незамислив без азиските земји. Но, вкупниот трговски биланс на Германија со тој регион е негативен.
Групата 20 најразвиени земји во светот и економии во забрзан раст, разговараа за решенија за неуморната должничка криза во Европа.
На северот на Кина е откриено досега најголемото наоѓалиште на ураниум во земјата, соопшти кинеското министерство за природни ресурси.
Агенцијата Блумберг ја објави листата на 200 најбогати луѓе на светот. Пописот на богатите, всушност е листа на оние што ги „влечат конците“ во глобалната економија.
Американската компанија Watson Rharmaceuticals го заврши спојувањето на шведската Actavis Group за 5,6 милијарди долари и очекува зголемување на профитот од 30% до 40% во текот на 2013 година.
Кинеската инвестициска корпорација (CIC) купи 10% од акциите на фирмата сопственик на аеродромот Хитроу.
Помина времето кога инвестициските банки бараа само финансиски гении кои ќе им помогнат во донесувањето на одлуки. Сега се бараат и психолози, за да добијат подобра претстава за тоа како работи умот на инвеститорите, пренесува CNBC.
Американската корпорација Дизни ја купува продуцентската куќа ЛукасФилм чиј основач е режисерот и сценарист Џорџ Лукас, за 4,05 милијарди долари.
Рускиот индустриски конгломерат и произведувач на авио-опрема во државна сопственост, Russian Technologies, ќе купи 35 авиони Boeing 737 MAX за 3,5 милијарди долари.
Ветер, дожд, снег и бранови го погодија брегот на САД во ширина од 1.600 километри, а ефектите од бурата Сенди ги почувствуваа жителите на 17 сојузни држави. Зад себе остави урнатини, поплави и милиони луѓе во мрак. Се уште нема официјални процени, но се претпоставува дека Сенди ќе ја чини американската економија најмалку 20 милијарди долари.
Шведската документарна програма Kalla Fakta (The Cold Facts) ја обвини компанијата H&M дека не ги плаќа доволно работниците во своите фабрики во Камбоџа, односно дека ги плаќа само по три крони (0,45 долари) на час, пренесуваат шведските медиуми.
Цените на нафтата паднаа во понеделникот на меѓународните пазари поради затворањето на рафинериите на источниот брег на САД пред ударот на ураганот Сенди, што го намали производството на нафтени деривати во најголемиот светски потрошувач.
Њујоршката безра денес, а можеби и утре ќе биде затворена поради доаѓањето на ураганот Сенди. Последен пат берзата поради елементарна непогода ја затвори вратата на 27 март 1985 поради ураганот Глорија.
Најголемата светска интернет продавница Amazon.com го заврши третото тримесечје со загуба од 274 милиони долари. Слабите резултати се последица на тоа што компанијата зголемената продажба ја нивелираше со политиката на големи расходи со цел да се стимулира растот на компанијата во долгорочна перспектива.
Најголемиот светски произведувач на спортска облека Nike ја продаде марката Umbro на Iconix Brand Group за 225 милиони долари, со цел да се фокусира на другите брендови и да ја зголеми продажбата. Ова е половина од цената што Nike ја даде пред четири години кога го купи Umbro
Интел Капитал (Intel Capital), водечка организација на Интел за инвестирање, спојување и аквизиција, денес објави дека предводи инвестиција вредна четири милиони долари во Ерудитор, со седиште во Москва, снабдувач на онлајн пазари за хонорарни работници и фирми.
Американскиот хемиски гигант Dow Chemical најави дека ќе отпушта 2.400 работници во погоните ширум светот и ќе затвори 20 фабрики за да ги намали трошоците на работењето во услови кога светската економија забавува.
Катарскиот емир шеик Хамад бен Калифа ал-Тани ќе инвестира 400 милиони евра наместо планираните 254, во обнова на Појасот Газа, изјави вчера шефот на Хамас, Исмаил Ханија.
Компанијата PepsiCo, вториот по големина светски произведувач на безалкохолни пијалоци, планира да го продаде својот бизнис во земјите од централна Европа.
Минатиот четврток тргувањето со акциите на Гугл на берзата во Њујорк предизвикала огромен хаос кај берзанските работници. Тргувањето со акциите било прекинато на два часа, по објавените разочарувачки податоци за вредноста на Гугл во последните три месеци.
Dell ја заврши својата долго очекувана аквизиција за купување на водечкиот пакет на акции на ИТ гигантот Quest Software. Со аквизицијата Dell успеа да го окрупни својот капитал на повеќе од 10 милијарди долари.
Содржините ќе се наплаќаат преку претплатата за таблети и преку интернет, а избраните содржини ќе бидат објавувани бесплатно на The Daily Beast, блогот на Newsweek со повеќе од 15 милиони посетители месечно, кој бележи раст од 70% последнава година.
Јапонскиот џин Сони ги објави своите планови за реструктуирање кои предвидуваат затворање на нивната фабрика за производство на објективи за апарати за сликање, мобилни телефони и веб камери. Ваквиот потег ќе значи отпуштање на над 2.000 работници.
Amazon.com планира привремено да вработи уште 50.000 луѓе, со цел празничниот шопинг да мине во најдобар ред.