Кина лансира фонд од 40 милијарди долари – остар одговор на мерките на Вашингтон

50

Кина планира да лансира нов инвестициски фонд, кој има за цел да собере околу 40 милијарди долари за полупроводничкиот сектор, изјавија за Ројтерс два извори запознаени со ова прашање.

Ова веројатно ќе биде најголемиот од трите фондови лансирани од Инвестицискиот фонд за индустрија на интегрирани кола во Кина, познат и како Голем фонд.

Целта од 300 милијарди јуани (41 милијарди долари) ги надминува сличните средства во 2014 и 2019 година, кои собраа 138,7 милијарди јуани и 200 милијарди јуани, соодветно, според владините извештаи.

Една од главните области на инвестирање ќе биде опремата за производство на чипови. Претседателот Си Џинпинг долго време ја нагласи потребата на Кина да постигне самодоволност во секторот на полупроводници.

Таа потреба стана уште поитна откако Вашингтон воведе низа мерки за контрола на увозот во последниве години, наведувајќи ги стравувањата дека Пекинг би можел да користи напредни чипови за да ги зајакне своите воени способности.

Кинеското Министерство за финансии планира да придонесе со 60 милијарди јуани, изјави еден од изворите. Останатите соработници не можеле веднаш да бидат идентификувани.