Кинеските власти го проверуваат Макао, инвеститорите бегаат од рајот за коцкање

98

Акциите на казино-операторите во Макао загубија дури една третина од нивната вредност во тргувањето во текот на вчерашниот ден и рано утрово, односно околу 18 милијарди долари, откако кинеската влада започна регулаторна ревизија чија цел беше проверка на надзорот во најголемиот коцкарски центар во светот.

Со оглед на тоа што профитабилните лиценци за казина во Макао повторно ќе бидат достапни следната година, планот за ревизија ја исплаши инаку „зачнатата“ берза во Хонг Конг, која веќе беше длабоко во минус по регулаторните мерки на Пекинг за технолошките и образовните сектори, што резултираше во бришење на неколку стотици милијарди американски долари од пазарот на капитал.

Во овој негативен тренд води Wynn Macau, со пад од дури 34 проценти на рекордно ниско ниво, потоа Sands China со 28 проценти. Peers MGM China, Galaxy Entertainment, SJM и Melco Entertainment забележаа пад на вредноста на акциите, измерена со вкупна вредност од 18 милијарди долари, пренесе Ројтерс.

Американските казино компании, исто така, забележаа пад на акциите втор ден по ред, губејќи дури 4 милијарди американски долари од пазарната капитализација во средата, а Las Vegas Sands Corp падна на годишен минимум, додека Wynn Resorts Ltd и MGM Resorts International паднаа осум, односно пет проценти.

Падот дојде откако Леи Веи Нонг, секретар за економија и финансии на Макао, во вторникот објави 45-дневен период на консултации за коцкарската индустрија, кои започнаа следниот ден, посочувајќи ги недостатоците во финансискиот надзор на индустријата.

Официјален Пекинг, се повеќе претпазлив поради острата зависност на Макао на коцкање, сè уште не кажа како ќе се спроведе процесот на повторно доделување лиценци за казина.