Кои се најбогатите Американци во 2021 година?

55

Изминатата година беше страшна за многу Американци, но добрите времиња за најбогатите во земјата продолжуваат.

Вкупното богатство на 400 најбогати Американци се зголеми за 40% во последната година, на 4,5 трилиони долари, според најновото рангирање на списанието Форбс. Речиси сите учесници во рангирањето се збогатија во последните 12 месеци.

Во рангирањето има 44 нови имиња, а прагот за вклучување во него е веќе 2,9 милијарди долари, или 800 милиони повеќе од пред една година.

Тоа доведе до испаѓање на 51 милијардер од рангирањето во споредба со минатата година, вклучувајќи го и поранешниот американски претседател Доналд Трамп и медиумскиот магнат Опра Винфри.

Со лично богатство од 2,5 милијарди долари, Трамп испадна од ранг -листата за прв пат по 25 години. Форбс забележува дека поранешниот претседател минатата година бил на 399 место, но пандемијата Ковид-19 влијаеше врз профитабилноста на неговите имоти во големите градови. Богатството на Трамп се намали за 600 милиони долари од почетокот на пандемијата.

Винфри, од своја страна, првпат се најде на листата во 1995 година со лично богатство од 340 милиони долари. Моментално има 2,6 милијарди долари, но оваа година тоа не е доволно за да се рангира меѓу 400 -те најбогати Американци.

Всушност, 31 од 51 милијардер што испаднаа од рангирањето оваа година се побогати од минатата година. Сепак, тие беа „избркани“ од рангирањето на другите милијардери, кои имаат уште повеќе пари.

Она што не се зголеми минатата година е дарежливоста на најбогатите Американци. Бројот на 400 учесници на Форбс, кои донираа повеќе од 20% од своето лично богатство од минатата година, се намали од десет на осум, додека оние кои донираа помалку од 1% од своето богатство се зголемија од 127 на 156.

Четврта година по ред, основачот на Амазон, Џеф Безос, е на првото место како најбогат човек во Соединетите држави со лично богатство проценето на 201 милијарда долари.

Основачот на Тесла, Елон Маск е на второ место со 190,5 милијарди долари, а првите три ги формира извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг, кој има 134,5 милијарди долари.

Форбс го пресметува богатството на најбогатите Американци користејќи ги цените на акциите и девизниот курс од 3 септември 2021 година. Меѓутоа, во реално време, рангирањето изгледа малку поинаку, при што Маск е првиот до денес со 201 милијарди долари. Безос втор со 188 милијарди долари. Марк Закерберг е само петтиот најбогат Американец со 119,1 милијарди долари, пред Бил Гејтс (129,6 милијарди долари) и Лари Елисон (119,9 милијарди долари).

Еве како изгледаат првите десет од годишното рангирање на најбогатите Американци:

1 Џеф Безос – 201 милијарди долари, Амазон

2. Илон Маск – 190,5 милијарди долари, Тесла

3. Марк Цукерберг – 134,5 милијарди долари, Фејсбук

4. Бил Гејтс – 134 милијарди долари, Мајкрософт

5. Лари Пејџ – 123 милијарди долари, Гугл

6. Сергеј Брин – 118,5 милијарди долари, Гугл

7. Лари Елисон – 117,3 милијарди долари, Oracle

8. Ворен Бафет – 102 милијарди долари, Беркшир Хатавеј

9. Стив Балмер – 96,5 милијарди долари, Мајкрософт

10. Мајкл Блумберг – 70 милијарди долари, Блумберг ЛП

Вкупно 282 луѓе, или 70% од учесниците во овогодинешното рангирање, сами го акумулирале своето богатство, што значи дека тие не го наследиле своето богатство, туку основале или помогнале да се изгради успешна компанија.

Од 44-те нови учесници оваа година, 29-годишниот Сем Бенкмен-Фрид, основач и извршен директор на берзата за криптовалути FTX, е најмладиот. Тој е и најмладиот нов член во историјата на рангирањето, кој не го наследил своето богатство од 22,5 милијарди долари.

Најстариот милијардер на годинешното рангирање е градежниот претприемач Тед Лернер, кој има 95 години и има лично богатство од 4,7 милијарди долари.

Бројот на жени во Форбс 400 останува непроменет во споредба со минатата година – 56. Дамите сочинуваат само 14% од рангирањето, а нивното вкупно богатство изнесува 564 милијарди долари. Седма последователна година, најбогатата жена во САД е наследничката на Волмарт Алис Волтон со 67,9 милијарди долари. Нејзиното богатство се зголеми за 5,6 милијарди долари во споредба со ланското рангирање, благодарение на зголемувањето на цената на акциите на „Волмарт“ за 13 проценти.

Иако донираше речиси 8,6 милијарди долари од 2020 година, Мекензи Скот останува втора најбогата жена во САД втора година по ред. Скот, која е поранешна сопруга на Безос, е побогата за 1,5 милијарди долари од минатата година, поради порастот на акциите на Амазон.