Кои се најуспешните млади луѓе според Форбс? Од основачи на компанија до Тик Токери

94

Објавена е седмата годишна листа на Форбс за 2022 година „30 под 30“ на која се претставени млади претприемачи, лидери од различни области, кои имаат моќ да го трансформираат бизнисот и општеството.

Стотици од нив се признати во светот за 2022 година во категориите: забава, финансии, медиуми и маркетинг, спорт и игри, малопродажба и трговија.

Соочени со навидум непремостливи предизвици поради пандемијата во изминатите две години, во 2022 година според Форбс има 300 визионери. Околу 59 отсто од листата се состојат од основачи или ко-основачи на компании за кои Форбс вели дека заедно собрале повеќе од 2 милијарди долари. Имаат повеќе од двојно повеќе од сумата што ја собрале минатата година, пренесува Bankar.me.

„Сега кога излегуваме од пандемијата, овие талентирани млади визионери не инспирираат да гледаме напред и да создадеме подобра иднина за општеството и животната средина преку креативност, претприемништво и моќ да ги зближиме луѓето“, рече Кристин Столер, заменик уредник на Under 30. во Форбс.

Листата на Форбос за 2022 година содржи имиња на финтек

Од 300 имиња наведени во десет различни категории како што се малопродажба, уметност и технологија, има неколку добро познати имиња на финтек. Тоа се луѓе кои водат компании чија основна цел е да обезбедуваат финансиски услуги користејќи нови технологии.

Марко Канчелиери е ко-основач на Trade Republic. Тој е раководител на мобилниот сектор во германската компанија за тргување со акции fintech „Trade Republic“ вредна 5,3 милијарди долари. Тој ја коосноваше во 2015 година на само 21 година.

Истакнати личности од светот на забавата

На овогодинешната листа се најдоа и познати имиња, како 27-годишната Сајмон Ешли. Таа на публиката и се претстави како Кејт Шарма во втората сезона на хит серијата на Нетфликс „Бриџертон“.

Тука е и 22-годишниот Хабане (Каби) Лама, најследен ТикТокер по Чарли Д’Амелија. Тој собра 137 милиони следбеници со тивко исмевање на премногу комплицираните лајф хакови.

Тој во раното детство се преселил со своето семејство од Сенегал во Западна Африка во Италија за да добие шанса да биде одличен креатор на содржина. Тој претходно работел во фабрика, но ја изгубил работата кога започна пандемијата Ковид-19.

После тоа, тој почна да снима снимки без говорење на TikTok, што го направи популарен. Тој е на листата на Форбс „30 под 30“ како втора најследена личност на социјалната мрежа.