Колку паметната технологија не прави мрзливи?

25

Сите ние имаме многу електронски уреди во нашите домови, од кои некои постојано ги носиме со нас, додека други ни помагаат во рутински и мачни задачи, како што е чистење на домот. На овој начин се одучуваме од некои навики.

Се вели дека мрзливите луѓе измислуваат паметни уреди за да си го олеснат животот. Има одредена вистина во ова, во добро или во лошо.

Еве неколку паметни технологии и гаџети кои не прават помрзеливи.

Паметниот дом

Често зборуваме за уреди кои го остваруваат сонот за паметен дом. Такви се паметните светилки и прекинувачи, како и сите видови уреди што ги контролираме со паметен телефон или гласовни команди. Ова е интересна активност, па дури и забава – можеме да поставиме кул осветлување и да им пуштиме посебна песна на нашите гости.

Да, паметниот дом го прави животот полесен и поинтересен, но има и негативни страни. Раката постепено се одучува да посегнува по прекинувачот, наутро не стануваме од кревет и не одиме до прозорецот да го погледнеме времето. Дали наскоро ќе заборавиме да излеземе?

Робот правосмукалка

Овој уред го разгледуваме одделно од паметниот дом. Роботот не е доволно интелигентен, за да исчисти сам и затоа не се вклопува во концептот на паметен дом. Ова е уред на кој мора да пристапите кон купувањето со сета своја одговорност – проверете ги спецификациите на уредот и бидете подготвени да потрошите повеќе пари.

Иако е сосема можно да се контролира правосмукалката преку апликација за паметен телефон, таа повремено се судира со софа или фотелја или се тркала на ламинатот. Ако сакате добро да исчистите, тогаш направете го тоа сами.

Но, самиот факт што робот може да чисти, иако со компромиси, наместо нас, ни го олеснува животот: не само што се спасуваме од главоболките при чистењето на куќата, туку и од корисната физичка активност, а тоа е фрустрирачко и придонесува за наша мрзеливост.

Фитнес нараквица

Фитнес нараквиците се добри во сè: помагаат да се распредели товарот за време на тренингот и да се пресметаат потрошените калории, нè мотивираат да бидеме активни во текот на денот. Но, има еден непријатен момент – незабележливо почнуваме да го ограничуваме кардио тренингот во теретана. Зошто се случува? Нараквицата ни помага да бидеме попродуктивни. Каде грешиме?

Во режимот за обука, паметниот додаток ни покажува кога сме достигнале одредено време и индикатори и одлучуваме дека тоа е доволно. Но, би можеле да тренираме повеќе и да го дадеме најдоброто од себе – не 100, туку 110, па дури и 120% и нема ништо лошо во тоа – здравјето дозволува, силата е далеку од исцрпена.

Но, психолошката точка е достигната, што значи дека можеме безбедно да испиеме чаша протеински шејк и да си одиме дома. На овој начин повторно ја поттикнуваме мрзеливоста.

Лесниот лаптоп за работа

Искушението да имате лесен и компактен лаптоп за работа е неодоливо, особено што пазарот нуди интересни опции. Со таков компјутер можеме да работиме насекаде: на маса, додека патуваме, на кафе или додека лежиме. Каде е финтата? Навикнати сме да бидеме продуктивни на бирото, но колку пати сме биле на работа во последниот месец? Сè поретко, бидејќи бараме мрзлив начин да работиме со компактен лаптоп на друго, попријатно место.

Бесконтактно плаќање

Бесконтактното плаќање е одлична можност, непобитна погодност. Но, често тоа не тера да трошиме повеќе. На пример, повикуваме такси од апликацијата за паметни телефони, плаќајќи со својата картичка, додека патуваме на класичен начин – со повикување на број и нарачување такси може да не чини помалку. Но, за погодност плаќаме повеќе.

Паметен телефон со овозможен NFC може да ни помогне да се ослободиме од готовината, но тука лежи проблемот: не сите провајдери на услуги и трговци прифаќаат плаќања со картички. И повторно мрзеливост: не сакаме да се јавуваме на телефон и да складираме готовина. Всушност, затоа понекогаш преплаќаме. Сепак, вреди да се чува готовина, особено ако живеете на село.