Криптовалутата Squid Game порасна за 2.300% за само неколку дена

107

Ако сте обожавател кој сака да ја покаже својата посветеност на хит корејската серија на Netflix Squid Game, тогаш имаме добри вести за вас – постои криптовалута за тоа.

Squid, кои се тргуваше за околу 1 цент во вторникот, достигнаа 2,34 долари во петокот, што е скок од 2.300 проценти. Неговата пазарна капитализација, е 184 милиони долари.

Дистописката серија, која ја раскажува приказната за група луѓе принудени да играат смртоносни детски игри за пари, стана вирална сензација. Squid е она што е познато како криптовалута „play-to-earn“, каде што луѓето купуваат токени за да играат во онлајн игри каде што можат да заработат повеќе токени. Тие потоа може да се заменат за други криптовалути или фиат пари.