Криза со храна: Путин понуди пет решенија за извоз на жито од Украина и Русија

46

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин во интервју за телевизијата „Русија 1“ зборуваше за извозот на жито од Украина и Русија во остатокот од светот и понуди пет начини за решавање на овој проблем.

Поради војната во Украина и блокадата на црноморските пристаништа во оваа земја, како и санкциите воведени кон Русија, светот е на работ на криза која најмногу може да ги погоди африканските и земјите во развој.
Меѓу другото, Путин рече дека Русија е подготвена да обезбеди извоз на жито преку пристаништата што ги држи под своја контрола.

„Ќе обезбедиме мирен премин, гарантираме безбедност на извозот на жито преку пристаништата под наша контрола. Ќе обезбедиме влез на странски бродови, нивно движење по Азовското и Црното Море во која било насока. „Изјавите на западните земји дека Русија не дозволува извоз на житни култури се обичен блеф“, рече Путин.

Како решение за актуелната ситуација Путин „понуди“ пет решенија за извоз на жито.

„Преку украинските пристаништа може да се извезуваат житарки, но треба да се царинат. „Извозот може да се врши преку Полска, долж Дунав преку Романија, како и преку пристаништата под руска контрола во Азовското и Црното Море“, рече Путин.

Кога станува збор за извозот преку Полска или Унгарија, рускиот претседател посочува дека може да има мали, но решливи проблеми, пренесува Банкар.ме.

„Можно е да се извезува преку Унгарија и Полска. Но, има одредени технички проблеми бидејќи пругата е поинаква. Сепак, ова е прашање што ќе се реши за неколку часа“, рече Путин.

Исто така, едно од извозните решенија Путин го дефинираше како најевтино.

„Најлесен и најевтин начин е извозот преку Белорусија. Сепак, за оваа опција треба да се укинат санкциите против Белорусија. – Житариците ќе се транспортираат преку Белорусија до балтичките земји и понатаму преку Балтичкото Море каде било во светот, заклучи Путин.

Во делот на разговорите за извоз на жито од пристаништата кои се под контрола на Украина, Путин го обвини Киев дека намерно ги поткопува приодите кон Одеса, која е едно од клучните пристаништа во Црното Море кога е во прашање извозот.

„Ние не ги миниравме приодите кон Одеса, Украина ги минираше. Нека ги расчистат мините, а бродовите со жито нека ги напуштат пристаништата. Им гарантираме, без никакви проблеми, премин во меѓународни води. Тие, исто така, треба да подигнат бродови од дното на Црното Море кои беа намерно потонати за да го отежнат влезот во овие пристаништа во јужна Украина“, рече рускиот лидер.