Легендарниот костум на основачот на KFC продаден за 21.510 долари

97

Претседателот и извршен директор на KFC (Kentucky Fried Chicken) во Јапонија го купи познатиот бел костум кој го носеше основачот на KFC, Харланд Сандерс (Colonel) на аукција за 21.510 долари.

kfc-suit

Новиот сопственик Масао Ватанаби, покрај костумот купи уште неколку предмети кои припаѓале на Сандерс, вклучувајќи ја и неговата возачка дозвола од 1973 за 1.912 долари.

KFC се ланец ресторани за брза храна со седиште во Луисвил, Кентаки, САД, специлијаризирани за пржено пилешко месо. Kentucky Fried Chicken е вториот најголем ланец на ресторани веднаш по Мекдоналдс.

gallery-kfc-chicken

Харланд Сандерс, кој почна да продава пржено пилешко од неговиот попатен ресторан во Корбин, Кентаки, уште за време на Големата депресија, ја увиде можноста од добар бизнис и го отвори првиот ресторан од франшизата во 1952, во Јута.

778197-colonel-sanders