Lego инвестира над милијарда долари во фабрика во САД

22

Производителот на играчки Lego во средата соопшти дека ќе инвестира повеќе од 1 милијарда долари во фабрика во САД за да ги скрати синџирите на снабдување и да го задржи чекорот со растечката побарувачка за нејзините обоени пластични цигли на еден од најголемите пазари.

Фабриката во Честерфилд во Вирџинија ќе биде втората по големина компанија во Северна Америка и седма во светот откако минатата година објави нова фабрика во Виетнам.

Инвестицијата е во согласност со децениската стратегија на Lego за лоцирање на производството во близина на клучните пазари, за кои компанијата рече дека има корист за време на пандемијата, што предизвика голем број проблеми со синџирите за снабдување на мало.

Фабриката ќе биде јаглеродно неутрална

„Нашата стратегија да бидеме блиску до нашите главни пазари е потврдена неодамна“, изјави главниот оперативен директор Карстен Расмусен за Ројтерс. Пазарот на играчки се карактеризира со големи сезонски флуктуации, а повеќе од половина од производите на компанијата во продавниците се нови артикли, рече тој.

„Тешко е да се предвиди што децата и возрасните сакаат да купат за роденден или Божиќ. Така, времето на реакција е многу корисно за да се увериме дека ги имаме вистинските производи на полиците“, рече Расмусен.

Фабриката ќе се напојува со обновлива енергија произведена во соларен парк на локацијата, соопшти компанијата.

Претходно, Lego се обврза да ги замени пластичните цигли на база на нафта со оние направени од одржливи материјали до крајот на деценијата.

Фабриката со површина од 160 илјади метри квадратни треба да профункционира во втората половина на 2025 година и ќе вработи над 1.760 лица. Lego затвори помала фабрика во Конектикат во 2006 година, а американскиот пазар моментално го обезбедува фабрика во Мексико.

„Пазарот на САД се покажа навистина добар во последниве години. Гледаме огромен потенцијал во Соединетите Држави и низ Америка“, рече Расмусен. Компанијата сега има околу 2.600 вработени во Соединетите Американски Држави, каде што работи со 100 продавници.

Семејната компанија го надмина растот во секторот играчки минатата година, со продажба зголемена за 27% до 55,3 милијарди дански круни (7,8 милијарди долари). Компанијата инвестира и во зголемување на капацитетот на постоечките фабрики во Европа и Кина.

Lego произведува приближно 100 милијарди цигли секоја година и има околу 24.000 вработени ширум светот.