Лисабон е најдоброто место за живеење во светот за дигиталните номади 

25

За бранот луѓе на лидерски позиции кои станаа дигитални номади по пандемијата, нема подобро место за живеење од Лисабон, пишува Блумберг.

Ова го покажува студијата на консултантската компанија Savills, која рангира 15 пазари за луксузни имоти според нивната привлечност за работници од далечина. Сончевата клима во главниот град на Португалија и ниските животни трошоци доведоа до прилив на нови жители кои сега можат да работат од каде било.

„Пандемијата станува катализатор за луѓето на лидерски позиции да го прекинат канцеларискиот живот“, рече Пол Тостевин, директор за глобална анализа во Savills. „Лисабон ги нуди придобивките од градскиот живот и придобивките од членството во Европската унија“, додаде тој.

Според Savills, брзиот интернет е исто така една од причините зошто номадите ги привлекува градот, кој станува магнет за меѓународните инвеститори во недвижности. Странците се подготвени да платат двојно повеќе за сместување во Лисабон од локалните купувачи, покажуваат податоците на португалскиот национален статистички институт.

Странските купувачи платиле просечна цена од 4.283 евра за метар квадратен за имот во Лисабон во трите месеци до декември, наспроти 1.858 евра за локалното население, според податоците на Институтот минатата недела.

Растечката побарувачка ги зголеми цените на недвижностите во градот за 11,4% во истиот период, како резултат на што локалните купувачи беа принудени да бараат дом на друго место.

Дигиталните номади се собираат и во јужниот португалски регион Алгарве. Климата, плажите и лесните врски со остатокот од Европа ги принудуваат купувачите да купат дом во текот на целата година во областа, која е веќе популарна кај туристите.

„Луѓето ги прават своите викендички попостојани“, рече Џејмс Робинсон, директор за продажба во Savills во Алгарве. „Клиентите бараат канцелариски простор кој претходно не беше ни на дневен ред, и брз интернет каков што имаме овде“.

Мајами повикува

Веднаш по Лисабон е Мајами, кој е на второто место според индексот Savills. Комбинацијата на даночни олеснувања, ниски каматни стапки и политики за работа на далечина го прави градот Флорида популарна дестинација за купувачите кои се движат од североисточниот дел на Соединетите држави.

Дубаи, добро воспоставен центар за странци, исто така е високо рангиран во индексот, заедно со Барбадос, Барселона и Дубровник. Ниту еден азиски град не е вклучен во рангирањето.

Во Лисабон, Рикардо Гарсија, директор на одделот за анализа на станови на Savills во португалскиот главен град, вели дека очекува приливот да продолжи додека градот го проширува својот статус на технолошки центар.

„Компаниите ги преместуваат своите централи во Португалија. Регионот станува се повеќе меѓународен и не гледам шанса за успорување за Лисабон и Португалија во скоро време“, рече Гарсија.