Луксузниот Maserati Quattroporte

19

Прекрасниот Quattroporte, кој е производ од соработката помеѓу италијанската модна куќа Ermenegildo Zegna и познатиот произведувач на луксузни автомоблили Maserati, се очекува да излезе во строго лимитиран број следната година.

Maserati-Quattroporte-Ermenegildo-Zegna-600x351

Употребувајќи истовремено модерен и класичен дизајн како инспирација, внатрешноста на автомобилот ги има сите обележја на седан со пет врати, но деталите се постигнати со понежни тонови и со помека кожа, како и со други природни такенини се со цел да се создаде попријатна кабина.

Maserati-Quattroporte-Ermenegildo-Zegna-interior-600x483

Надворешноста, односно контрасната боја на автомобилот е постигната со ултра фини алуминиумски пигменти, кои ја апсорбираат и одбиваат светлината, првично сместени во сјајна црна обвивка, за да сето тоа финишира со ефект на платина.

Maserati-Quattroporte-Ermenegildo-Zegna-Limited-Edition-600x385

Луксузниот Quattroporte концепт ќе го има своето официјално деби на автомобилското шоу во Франкфурт на 10 септември, каде се очекува Maserati да открие повеќе детали во врска со цената и колку автомобили ќе бидат произведени, со оглед на строго лимитираната серија.

Maserati-Quattroporte-by-Ermenegildo-Zegna-600x404