Магнат загуби речиси 30 милијарди долари – Никој на светот не помина толку лошо

112

Кинескиот магнат Колин Хуанг, основач на кинеската платформа за онлајн трговија Pinduoduo загуби 27 милијарди долари. Поточно, тој загуби за една година повеќе од било кој друг во светот.

Богатството на Хуанг се намали за повеќе од 27 милијарди долари, според индексот на милијардери на Bloomberg, откако цената на акциите на компанијата падна откако Пекинг презеде акција против кинеските интернет гиганти.

Ова е најголемиот пад меѓу индексот на 500 милијардери на Bloomberg, многу поголем од загубата од 16 милијарди долари од претседателот на China Evergrande Group, Ху Ка Јанг, чија империја на недвижности во моментов се бори среде неговите огромни долгови.

Ова е и најсериозниот пример за тоа како се одвиваа работите за кинеските милијардери во услови на повици на претседателот Си Џинпинг за “заеднички просперитет“ и ограничувања за компаниите од приватниот сектор. Акциите на Pinduoduo се намалени оваа година за многу повеќе од оние на Alibaba Group Holding Ltd. и Tencent Holdings Ltd.

Хуанг, кој поседува 28% од Pinduoduo, ја основа компанијата во 2015 година и брзо стана гигант во трговијата преку Интернет. Годишните активни корисници на Pinduoduo се зголемија на 788 милиони во декември, надминувајќи ги 779 милиони корисници на Alibaba на онлајн пазарите.

Пазарната вредност на Pinduoduo достигна 178 милијарди долари, пред да падне на околу 125 милијарди долари. Компанијата минатиот месец го објави својот прв квартален профит како јавно претпријатие.

Хуанг, чие богатство во моментов се проценува на околу 35 милијарди американски долари, минатата година поднесе оставка од функцијата извршен директор, а во март 2021-ва година поднесе оставка од функцијата претседател.

Хуанг прво работел како практикант во Microsoft, а потоа три години како инженер во Google. Тие три години како што изјави тој беа скапоцени за него, можеби дури и пресудни за тој да стане она што е денес, бидејќи  “компанијата му даде повеќе отколку што очекуваше“.