Maserati го покажа ентериерот на новиот GranTurismo

79

По премиерата кон крајот на минатата година, Maserati сега конечно го откри и ентериерот на новиот GranTurismo

Целосно новиот Maserati GranTurismo дебитираше во октомври 2022 година и ќе биде достапен со мотор на внатрешно согорување и со електричен погон. Сепак, Maserati не ни покажа фотографии од 2+2 кабината до денес, кога на официјалните медиумски канали се појави детална галерија со внатрешни и надворешни снимки.

Maserati GranTurismo се нуди во три верзии. И почетниот модел Modena и Trofeo ориентиран кон перформанси се опремени со 3.0-литарски V6 со битурбо, иако во различни нивоа на моќност кои произведуваат 496 КС и 557 КС. Што се однесува до електричниот Folgore, тој располага со три електрични мотори кои произведуваат комбинирани 761 КС, кои ја преземаат енергијата од батерискиот пакет од 92,5 kWh со 800 волтна технологија.

Со цел да се разликува секоја верзија на GranTurismo, Maserati се одлучи за различни стилски елементи на надворешноста и уникатни комбинации на бои и украси во кабината.

Распоредот на контролната табла изгледа многу слично на теренецот Maserati Grecale, кој го вклучува најновиот дизајнерски јазик на ентериерот на компанијата. Иако повеќето од компонентите се споделени со Grecale, GranTurismo изгледа попремиум благодарение на деталите и шевовите на контролната табла и панелите на вратите обвиткани со кожа, текстурираните влошки и сјајните метални акценти. Modena има убава комбинација на беж/црн тапацир со дрвени влошки, Trofeo има црна тема со црвени шевови и карбонски влакна, додека Folgore е поблескав со сино/бел тапацир и уникатен третман на контролната табла.

Технолошки напредна кабина

Очекувано, GranTurismo е полн со дигитални трикови, вклучувајќи 12,2-инчен дигитален инструмент кластер, 12,3-инчен екран на допир за инфозабавата, друг 8,8-инчен екран на допир во централната конзола, дигитален часовник со аналогно лице и heads-up дисплеј. Некои ќе се жалат на одлуката на Maserati да не нуди физички копчиња за климатските контроли, но производителот на автомобили храбро го нарекува својот панел чувствителен на допир „наједноставната и најбрзата дигитална контрола на климата на пазарот“. Воланот со три краци е споделен со Grecale, вклучувајќи го копчето за старт-стоп и ротирачки бројчаник во стилот на манетино за режимите на возење.

Четирите седишта изгледаат повеќе удобно отколку спортски, со интегрираните потпирачи за глава кои гордо го прикажуваат амблемот на марката. Другите снимки од внатрешноста го истакнуваат звучниот систем од 1.195 вати на Sonus Faber со 19 звучници, значката GranТurismo на совозачката страна на контролната табла, италијанското знаме до отворите за климатизација и скриената буква „Since 1914“ на страничните лајсни.

Обично, моделите со распоред 2+2 не се толку пространи, но Maserati тврди дека GranTurismo може да прими четири возрасни лица благодарение на дизајнот на линијата на покривот. Сепак, не многу сопственици на GranTurismo ќе го користат како возило со четири седишта на долги растојанија. Оние кои сакаат такво нешто ќе се одлучат за Quattroporte.

Преземено од Avtoplus.mk