Маск: И SpaceX ќе прима dogecoin како платежно средство

70

Само четири месеци откако производителот на електрични возила Tesla почна да прифаќа dogecoin (DOGE) за купување стоки, Илон Маск објави план за проширување на опцијата за плаќање за неговата компанија за истражување на вселената, SpaceX.

Маск, извршен директор на SpaceX и Tesla, е жесток поддржувач на екосистемот DOGE од 2019 година.

Историски гледано, про-dogecoin твитовите на Маск за имаа директно и позитивно влијание врз пазарните цени на DOGE.