Маск ќе бара пониска цена за купување на Твитер? „Колку повеќе прашувам, толку повеќе сум загрижен“

47

Американскиот претприемач и милијардер, Илон Маск, навести дека можеби ќе побара пониска цена за купување на Твитер, проценувајќи дека е можно на таа социјална мрежа да има најмалку четири пати повеќе лажни сметки отколку што тврди компанијата.

„Не можете да ја платите истата цена за нешто многу полошо отколку што тврдеа“, рече тој на конференцијата во Мајами во понеделникот вечерта.

Маск, кој во петокот рече дека го одложил договорот за купување на Твитер од 44 милијарди долари додека не добие информации за лажни сметки и спам, велејќи дека се сомнева дека тие сочинуваат најмалку 20 отсто од корисниците, според официјалната проценка на Твитер од 5,0 отсто, пренесува Ројтерс.

Запрашан дали е остварлив договор за купување на Твитер по различна цена, Маск рече: „Мислам дека тоа не е исклучено. Колку повеќе прашања поставувам, толку повеќе расте мојата загриженост“.

Тој додаде дека директорите на Твитер велат дека имаат сложена методологија што само тие можат да ја разберат. „Не може да се работи за некоја длабока мистерија што е, на пример, посложена од човечката душа или нешто слично“, рече Маск.

Фото: Facebook