Маск носи цивили во вселената: Мисијата ќе трае три дена

5

SpaceX ќе лансира четири лица во тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата, првa исклучиво со цивили. Компанијата на Елон Маск со тоа влегува во борба за својот дел од колачот во вселенскиот туризам.

Мисијата Inspiration4 го заокружува летото во кое милијардерите Ричард Бренсон и Џеф Безос полетаа во вселената со вселенското летало Virgin Galactic и Blue Origin за само неколку дена.

Лет на SpaceX  изнајми американскиот милијардер Џаред Ајзакмен, 38-годишниот основач и извршен директор на компанијата за обработка на плаќања Shift4 Payment, кој исто така е искусен пилот. Точната сума што ја плати на SpaceX не е објавена, но станува збор за десетици милиони долари.

Мисијата е далеку поамбициозна отколку неколку минути во бестежинска состојба, како што клиентите на Virgin Galactic и Blue Origin можат да купат. Вселенското летало Crew Dragon на SpaceX ќе лета надвор од орбитата на Меѓународната вселенска орбита (МВС).

“Не е дека нема ризици. Се возите со ракета околу Земјата. Постојат ризици во такви услови“, рече Ајзакман во епизода од документарецот на Netflix за таа мисија.