Маск повторно коментираше за Доџкоин

131

Извршниот директор на Тесла, Елон Маск, се обрати на Твитер за да го поддржи коосновачот на Доџкоин, Били Маркус, во неговите напори да ги натера членовите на заедницата да управуваат со сопствените јазли.

Во својот твит, кој беше одобрен од Маск, Маркус објасни дека јазлите се важни затоа што се одговорни за потврдување на трансакциите и ажурирање на блокчејн ажурирањата.

Тој ја повика заедницата да ја повлече надградбата 1.14.4 Dogecoin, со што се намалуваат таксите за трансакции.

Маск потоа одговори со емотикон на шегата на Маркус за оние кои не управуваат со сопствените јазли.

Контроверзниот претприемач неодамна рече дека е „исклучително важно“ надоместоците за Доџкоин да паднат, така што монетата може да стане остварлив начин на плаќање.

Маркус рече дека ќе престане да прави лоши твитови сега кога шефот на Тесла го следи на Твитер.

Маск, исто така, одговори со популарните смешни емотикони како мем за заедницата Доџкоин, инспирирана од популарната серија „Squid Game“, која веќе стана најголемиот деби-хит на Netflix.

Претходно овој месец, Маск објави фотографија од своето кученце, по име Флоки, што според некои, предизвика масовно рели кај ривалот на Доџкоин – Шиба Ину.