Mercedes го претстави Т-Class, ново премиум семејно комбе

35

Германскиот производител им понуди на клиентите уште еден семеен миниван базиран на механичка основа на Рено Кангу. Дизајнерски речиси идентичен со новиот Цитан, кој дебитираше во 2021 година во патничка и карго верзии, Мерцедес Т-класа носи поголема удобност и премиум чувство во сегментот на мали семејни комбиња.

Тесните разлики меѓу двата модели се практично незабележливи, а димензиите на надворешноста се исти. Т-класата е долга 4.498 мм, широка 1.859 мм и висока 1.811 мм. Меѓуоскиното растојание е 2.716 мм.

Автомобилот нуди доволно простор за удобно сместување на 5 возрасни патници, а Мерцедес Т-класа, покрај огромниот багажник, може да се пофали и со низок праг за товарење предмети од само 561 мм.

Инаку, минималниот капацитет на багажниот простор е 520 литри, а максималниот – 2127 литри.

Всушност, максималната вредност е 2390 литри, доколку клиентот ја избере опционалната мрежа за багаж.

Производителот наведува дека во вториот ред на седишта ќе може да се постават три детски седишта.

Ако некому тоа сепак не му е доволно, наскоро ќе дебитира верзија со продолжено меѓуоскино растојание и опција за 7 седишта.

Што се однесува до погонот, се нудат два мотори – дизел и бензинец, секој достапен во две опции за моќност.

Дизелот има зафатнина од 1,5 литри и 95 КС (верзија T160 d) или 116 КС (T180 d). Двете опции може да се комбинираат со 6-брзински мануелен или автоматски менувач, а помоќната варијанта има карактеристика што ви овозможува да ја зголемите моќноста за момент (на пример при претекнување) до 121 КС.

Забрзувањето до 100 не е импресивно и трае 15,1 секунди (T160 d) и 13,2 секунди (T180 d).

Бензинските мотори се од 1,33 литри, со 102 КС (Т160) или 131 КС (Т180) – помоќниот може да се нарача со автоматски менувач, додека првиот може да се добие само со рачен.

Тие забрзуваат до 100 km/h за 14,7 s (T160) и 11,6 s (T180).

За полесен пристап до задните седишта, Т-класа е опремена со лизгачки врати, додека повисоките нивоа на опрема ќе имаат и електрични задни прозорци.

Мерцедес најави дека во иднина ќе биде достапна и целосно електрична верзија (EQT).

Кога станува збор за цената, таа сигурно нема да ги израдува потенцијалните купувачи.

Т-класата на Мерцедес стартува со цена која е нешто под 30.000 евра, колку што треба да се издвои за основниот бензинец „T160“ со 102 коњски сили.