Модната икона Ralph Lauren има луда колекција автомобили

27

Кога станува збор за модната индустрија, неколку големи имиња се издвојуваат и ви паѓаат на ум веднаш.

Кога станува збор за модната индустрија, неколку големи имиња се издвојуваат и ви паѓаат на ум веднаш. Меѓу нив е и Ralph Lauren кој со својата мултимилионска корпорација е многу успешен. Рангиран како еден од најбогатите луѓе во Америка оваа икона има луда колекција на автомобили. Во 1970-тите, неговото хоби за собирање автомобили започнува со кабриолет Mercedes 280SE 4.5, за денес неговата колекција да вреди неколку милиони американски долари.

15. Bugatti Type 57SC Atlantic Coupe Познато е дека само четири вакви автомобили се направени.За да се осигура дека автомобилот е лесен, францускиот производител конструираше каросерија во форма на солза, од алуминиум. Овој автомобил достигнува максимална брзина од 198 километри на час, а а ко се прашувате за цена… знаеме дека во 2010 година еден ваков автомобил на аукција се продал за 40 милиони американски долари.

14. 1930 Mercedes-Benz SSK „Count Trossi” Уште еден редок примерок. Под хаубата има линиски 6-цилиндарски, 7.1 литарски суперчарџер.

13. 1962 Ferrari 250 GTO Автомобил кој се произведувал од 1962 до 1964, каде GTO стои зад Gran Turismo Omologato, додека 250 се однесува на зафатнината на моторот кој дава срамежливи 300 коњски сили. За периодот од две години изградени се само 36 автомобили, сите одобрени од Енцо Ферари, и тоа 33 автомобили со каросерија од 1962 и 1963 година означени како Серија I и само 3 со каросерија од 1964 година означени како Серија II.

12. Ferrari 375 Plus Овој примерок е уште едно вредно богатство во колекцијата на Ralph Lauren со оглед на тоа што ваков автомобил беше продаден за 18,3 милиони долари на аукција во 2014 година. Оваа италијанска убавица е погонувана од Lampredi V12 мотор достоен за 325 коњски сили.

11. McLaren F1 Произведуван од 1992 до 1998 година и дизајн далеку од своето време, овој ѕвер под хаубата крие BMW S70 / 2 V12 со моќност од 618 коњски сили. Овој автомобил ја понесе титулата најбрз производствен автомобил во 1998 година со достигната максимална брзина од 240,1 километар на час и беше запишан во Гинисовата книга на рекорди.

10. 1955 Porsche 550 Spyder Германскиот спортски автомобил се произведуваше од 1953 до 1956 година, а во текот на тригодишното производство беа произведени само 90 примероци. Уште еден автомобил од колекцијата на Ralph Lauren дизајниран да доминира на патеката. Автомобилот се пласираше на прво место на Nurburgring Eifel Race во мај 1953 година.

9. 1955 Jaguar XKD Произведен од 1954 до 1957 година, овој фабрички изработен тркачки автомобил се докажа за време на 1957 Le Mans. Овој Jaguar носи линиски 6 цилиндерски мотор од 3.442 см3, со три карбуратори Weber 45 DCO3 и 4-степен мануелен менувач кој ги пренесува 250 КС на асфалтот. На Jag D-Type му беше дадена независна предна суспензија, возачи на задната оска во живо, задни дискови со сопирачки за четири тркала и попречна лента за вртење.

8. 1958 Ferrari 250 Testa Rossa Spyder Имајќи во предвид колку редок овој модел со V12 мотор е направен за road racing.

7. McLaren P1 Многу од возилата во колекцијата на Ralph Lauren се класици. McLaren P1 е модерен плагин хибриден суперавтомобил. Овој автомобил своето деби го имаше во Париз на Саемот за автомобили во 2012 година.

6. Jaguar XKSS Позади овој автомобил има интересна приказна. Овој автомобил е секојдневна верзија на тркачкиот автомобил Jaguar D-Type. Првично, 25 од овој модел беа планирани да се произведат, но поради пожар кој избувнаа во фабриката во Brown Lanes биле произведени само 16 автомобили.

5. McLaren F1 LM Ознаката LM, означува Le Mans, се базира на McLaren F1 GTR, и е заснован врз стандардна F1 шасија.

4. Lamborghini Reventón Логично би било еден ваков автомобил да биде дел од колекцијата на оваа модна икона. Дизајнот е инспириран од најбрзите авиони, со 6.5 литарски V12 мотор, истиот што го користи Murciélago LP640. За време на тестирање овој автомобил разви максимална брзина од 356 километри на час.

3. Jaguar XK120 Alloy Roadster Уште една скапоценост во овој куп автомобили. Овој модел своевремено ја носел титулата најбрз сериски автомобил. Ознаката 120, го означува алуминиумскиот модел со максимална брзина од 120 милји на час, односно 193 километри на час.

2. LaFerrari Еден од поретките примероци. Првиот Ferrari со благ хибриден погон. Се напојува со 6.3-литарски V12 мотор кој развива 789 КС, а со помош на благиот хибриден систем, комбинираната сила изнесува 950 КС.

1. Porsche 918 Spyder Ralph Lauren не поседува само еден ваков автомобил туку два. Преполн со моќни перформанси, овој неверојатен Porsche 918 Spyder се напојува со 4.6 литарски V8 мотор, добар за 599-коњски сили, заедно со два електромотори кои произведуваат дополнителни 282-коњски сили. Овој автомобил забрзува од 0 до 100 километри за 2,5 секунди.

Преземено од Avtoplus.mk