Нафтата е големиот победник од поскапувањето на природниот гас

40

Фјучерсите во Њујорк надминаа 73 долари за барел, а глобалниот репер Брент се тргуваше близу до највисоката цена од 2018 година. Акциите на нафта во Европа и САД се намалија, иако земјите од ОПЕК + ја зголемија понудата на пазарите. Побарувачката за нафтени деривати за производство на електрична енергија се очекува да се зголеми по наглиот пораст на цените на природниот гас пред зимата во северната хемисфера. Кина се наддава за нафта од своите стратешки резерви, кои доаѓаат од Hengli Petrochemical Co. и одделот на PetroChina Co.

Неодамна, цената на нафтата се зголеми по период на неизвесност поврзана со побарувачката. Тоа беше поттикнато од ширењето на делта-варијантата на коронавирусот и ги натера некои од најголемите банки и трговци да предвидат дека цените дополнително ќе растат поради затегнатите услови на пазарот на енергија. ОПЕК предвидува дека глобалната потрошувачка на сурова нафта може да се зголеми за уште 370.000 барели дневно доколку цената на природниот гас остане висока долго време.

„Условите на пазарот на нафта ќе се затегнат побрзо од очекуваното во наредните месеци, што може да ги поддржи цените“, рече Ворен Патерсон, шеф за стратегија за суровини во ING Groep NV. „Недостатокот на пазарот за гас се префрли на пазарот на нафта и тоа ќе има добар ефект врз побарувачката“.

Брент ја стабилизира својата цена поради состојбата на пазарот. Во вторникот, извршниот директор на Групацијата Vitol, Расел Харди, предвиде дека нафтата ќе достигне 80 долари за барел поради поддршката, што ја бара високата цена на природниот гас. „Голдман Сакс“ очекува суровата нафта да достигне 90 долари за барел ако зимата е постудена од вообичаеното.