Нафтата повторно поскапе

16

Цената на нафтата брент порасна во понеделникот за два долари за барел, а цената на американската нафта WTI за околу 1,7 долари, поради очекувањата на инвеститорите дека производителите на нафта кои ќе се состанат на состанокот на ОПЕК + подоцна во текот на денот нема да одлучат да го зголемат производството за поддршка цените.

Октомвриските фјучерси за нафтата брент ја надминаа цената од 95 долари за барел, првпат од почетокот на септември, додека нафтата WTI, според октомвриските договори, се тргуваше по цена нешто повисока од 88,5 долари за барел, покажуваат податоците на специјализираниот портал OilPrice.

Аналитичарите предвидуваат дека производителите на нафта од ОПЕК +, вклучително и Русија, најверојатно ќе го одржат производството на сегашното ниво или можеби ќе го намалат, со цел да одржат доволно стабилни цени, поради нарушувањето на побарувачката предизвикано од постојаното затворање во Кина, поради ширењето на коронавирусот.

Русија, како втор најголем производител на нафта во светот, наводно не поддржува намалување на производството, па пореални се очекувањата дека производството ќе се задржи на сегашното ниво, пишува Ројтерс, повикувајќи се на неименувани извори од Волстрит журнал.

Цените на нафтата паднаа во изминатите три месеци, откако ги достигнаа повеќегодишните највисоки нивоа во март, поради загриженоста дека зголемувањето на каматните стапки и задржувањето на Ковид-19 во делови од Кина, најголемиот увозник на сурова нафта во светот, може да го забави глобалниот економски раст и да ја намали побарувачката за нафта.

Фото: Facebook